De pus pe iarna.

Vom fauri in Floresti o hala de productie gemuri si muraturi si bulion si compoturi si, legume si cereale la borcan pentru sezonul rece. Avem borcane de 0,5 litri si sticle de 1 litru.

Cumparam mancare de la proiectul cu agricultura la pret de producator.

Investitie generatoare de profit 20% este hala de productie cu depozitare si valoarea salariilor salariilor brute, protejata de inflatie an de an.

Nu avem nevoie de capital de lucru pentru ca o sa cerem bani de la floresteni sa le punem cele necesare pentru sezonul rece.

Avem nevoie de 3 oameni care sa pregateasca bunatatile pentru camara, 3 oameni la ambalare si 2 soferi pentru 1.440 de familii.

Adaugam valorile si economicele si banca.

Se duce florestean la hala si primeste din camara ce-si doreste. Daca-i comod isi pune o livrare cu plasa ca si la proiectul cu agricultura.

Productie.

Lista fructe de pus pe iarna.

Acerola – gem.
Afine- gem.
Agrișe – gem.
Alune – de depozitat.
Ananas – compot si gem.
Ardei Galben – muraturi.
Ardei Roșu – muraturi.
Ardei Verde – muaraturi.
Avocado – gem.
Banane – gem.
Boabe de soc – socata.
Caise – compot si gem.
Carambola – gem.
Castane -gem.
Castravete – muraturi.
Cherimoya – gem.
Cireșe – gem.
Clementine – gem.
Coacăze negre – gem.
Dude – gem.
Durian – gem.
Fasole – zacusca si pastai si boabe.
Fructul pasiunii – gem.
Grapefruit – gem.
Guava – gem.
Kiwi – gem.
Kumquat gem.
Lămâie -gem.
Mandarină – gem.
Mango – gem.
Mazăre – boabe.
Măr – gem.
Măsline – boabe.
Mure – gem.
Nectarine – gem.
Nucă de cocos – miez.
Papaya – gem.
Pară – gem.
Pepene galben – gem.
Pepene verde – gem.
Piersică – gem.
Portocală – gem.
Prună – gem.
Roșie – bulion si intregi.
Struguri – must si gem.
Vânătă – coapta.

Legume.

Anghinare, Bamă, Broccoli, Cartofi albi, Cartofi roși, Ceapă, Ceapă roșie, Cimbru, Ciupercă, Conopidă, Creson, Dovleac, Dovleac ghindă, Dovlecel, Leuștean, Linte, Lobodă, Măcriș, Mărar, Morcov, Năut, Păstârnac, Pătrunjel, Porumb, Praz, Ridiche, Salată, Soia, Spanac, Sparanghel, Sparanghel Alb, Ștevia, Tarhon, Telina, Varză, Varză de Bruxelles, Varză roșie, Zucchini

Aplicam pentru fonduri europene pentru tehnologizare si lucram cu banca pentru implementare. Nu avem de amortizat dar genereaza profit. Cumparam plite electrice si oale de 50 de litri. Investitia totala este de 1.000.000 de euro pentru 14.400 de familii.

Avem 3 oameni cara sa puna pe iarna si sa faca proaspete gemuri pentru 1440 de familii. In Floresti o sa avem nevoie de 30 de oameni.

Calcul de pret pentru gemul de capsuni. Timp de lucru 2 zile. Oricat gem. Ne trimit fructele gata platite de la proiectul cu agricultura.

  1. Angajam 3 oameni in hala. 6.229 x 3 / 1440 / 20 x 2 = 1,2977 euro.
  2. Amortizez 0 euro/comanda.
  3. Cheltuieli cu energia. 2 euro
  4. Profit. 1,2977 x 0,2 + 1.000.000 x 0,2 / 48 / 5 x 2 / 1.440 = 1,1574 euro.
  5. TVA de dat. ( 1,2977 + 1,1574 ) x 0.19 = 0,4664 euro.
  6. Total. 4,9215 euro/oricat gem.

Asadar punem oricat gem de capauni pentru 3,9977 euro plus pretul borcanelor de sticla cu capac de sticla insurubabil.

Vrei gem proaspat de capsuni? Timp de lucru 2 ore.

Depozitare.

Construim cu 400 de euro/mp si avem cate 6 europaleti unul peste celalalt de 1,2 m x 0,8 m cu cate 2.000 de borcane fiecare. Astfel depozitarea pentru 1 borcan pe un sezon este de 400 / 1,2 / 0,8 / 6 / 2.000 = 0,0347 euro/borcan/an. Mai trebuie calculata cheltuielile cu energia care pentru 60 mp costa 40 de euro/luna, asadar 1,2 x 0,8 x 40 / 60 / 6 / 2.000 x 12 = 0,00064 euro/borcan/an.

  1. Depozitare 0,0347 euro/borcan/an
  2. Amortizez 0,01 euro/borcan/an.
  3. Cheltuieli cu energia. 0,00064 euro/borcan/an.
  4. Profit. 0,0347 x 0,2 = 0,00694 euro/borcan/an.
  5. TVA de dat. ( 0,00694 + 0,01 ) x 0,19 = 0,0032186 euro
  6. Total. 0,0554986 euro/borcan/an.

Pret/ambalare si pret/livrare. Stim deja ca in depozit la ambalare lucreaza 3 oameni si 2 soferi astfel ne sunt facute 1440 de comenzi/zi. Cumparam 2 masini Ford Transit electrice pentru livrari de 60.000 de euro fiecare cu tot cu frig.

Ambalare.

  1. Angajam 3 oameni in depozit. 6.229 x 3 / 1440 / 20 = 0,6488 euro.
  2. Amortizez 0 euro/comanda.
  3. Cheltuieli cu energia. 0 euro.
  4. Profit. 0,6488 x 0,2 = 0,1297 euro.
  5. TVA de dat. ( 0,6488 + 0,1297 ) x 0,19 = 0,1479 euro.
  6. Total. 0,9264 euro/ambalare[pus in plasa]

Livrare.

  1. Investim 120.000 de euro in 2 masini.
  2. Angajam 2 soferi la livrari. 6229 x 2 / 1440 / 20 = 0,4325 euro.
  3. Amortizez 0,1 euro/comanda.
  4. Cheltuieli cu energia.
    20 euro/ 1440 = 0,0138 euro.
  5. Profit. 120.000 x 0,2 / 48 / 5 / 1.440 + 0,4325 x 0,2 = 0,1559 euro.
  6. TVA de dat. ( 0,4325 + 0,1 + 0,1559 ) x 0,19 = 0,1307 euro.
  7. Total. 0,8329 euro/livrare.

Amortizam 0,1 x 1.440 x 5 x 48 = 34.560 euro/an si amortizam investitia in 120.000 / 34.560 = 3,4722 ani.

Cati oameni trebuie sa angajam ca sa putem merge 4 saptamani in concediu? Total x 52 / 48.

In functie de crestere o sa reglez profitul/comanda ca sa imi dea la sfarsitul anului profitul fix de 20% la investitie.